اینجا هستید :Skip Navigation Links
بابهره برداري ازطرح كشاورزي ۵۵۰ هزارهکتاري مقام معظم رهبري300هزارشغل درخوزستان ايجادخواهد شد بابهره برداري ازطرح كشاورزي ۵۵۰ هزارهکتاري مقام معظم رهبري300هزارشغل درخوزستان ايجادخواهد شد

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت نصرمیثاق اهواز ایجاد ۳۰۰ هزار فرصت شغلی را از مزایای اجرای طرح کشاورزی ۵۵۰ هزار هکتاری موسوم به طرح مقام معظم رهبری در خوزستان دانست و گفت: با تلاش صورت گرفته تاکنون ۲۲۰ هزار هکتار از این طرح به مرحله بهره برداری رسیده است.

وی در سومین سمینار تخصصی توسعه دزفول که با نام  «دزفول، منطقه ویژه اقتصادی شمال خوزستان» در محل سالن شهید گودرزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول بر گزار شد، افزود: با وجود اینکه شکل گیری و راه اندازی طرح ۵۵۰ هزارهکتاری مقام معظم رهبری بسیار طاقت فرسا بود با تلاش صورت گرفته به مرحله اجرا و بهره برداری رسید.

مدیرعامل شرکت نصرمیثاق اهواز افزود: منشا این طرح سفر مقام معظم رهبری در سال 1375 به استان خوزستان بود که با مشاهده بیکاری شدید در منطقه و بازدید هوایی که صورت گرفت کارگروهی متشکل از وزرا و مسئولان استانی تشکیل و طرح  ۸۰۰ هزار هکتاری تصویب شد ولی در مرحله اجرا به ۵۵۰ هزار هکتار کاهش یافت.

وی گفت: موسسه جهاد نصر نیز تلاش های زیادی برای عملیاتی کردن این طرح که ۱۵ سال در سازمان برنامه و بودجه بلاتکلیف مانده بود داشت و با تلاش صورت گرفته از سوی این موسسه تاکنون پیش رفته است.

مهندس گلابکش گفت: این طرح حوضه آبریز رودخانه های کرخه، کارون، مارون، زهره وخیرآباد را شامل می شود و برای حدود ۳۰۰ هزار نفر اشتغالزایی می کند که ۱۴۷ هزار نفر بصورت مستقیم و ۱۵۳ نفر بصورت غیر مستقیم مشغول بکار می شوند.

وی افزود: با اجرای این طرح با افزایش تولیدات کشاورزی حدود۵/ 9 میلیون تن در سال روبرو خواهیم بود و ایجاد قطب کشاورزی و بالا رفتن درآمد کشاورزان از دیگر اهداف اجرای این طرح محسوب می شود.

مهندس گلابکش اظهار کرد: شهرهای شوش، دهلران، شوشتر و دزفول سهم بیشتری را در این طرح دارند، این طرح در ۲ فاز طراحی شده که در فاز نخست آن قرار داد ۳۱۲ هزار هکتار در سال ۸۹ بسته شده و اکنون حدود ۲۲۰ هزار هکتار آن به مرحله بهره برداری رسیده است .

رئیس هیات مدیره شرکت نصرمیثاق اهواز افزود: از سال ۹۲ ، دو هزار و سیصد و پنجاه و دو نفر در این طرح مشغول بکار شدند که تاکنون این تعداد به ۹ هزار نفر رسیده است ضمن اینکه ۹ کار خانه تولید ماشین آلات نیز در استان خوزستان برای حمایت و پشتیبانی از این طرح احداث شده است .

وی با پیش بینی اینکه تا پایان سال برای ۷۹ هزار نفر در این طرح اشتغلزایی می شود گفت: تاکنون ۷۳ تشکل در بخش های مختلف طرح ایجاد و راه اندازی شده و زمین های مورد نظر نیز تعیین تکلیف و سند دهی شده اند .

مدیرعامل پیشین موسسه جهاد نصر به اهمیت تحقیقات و پژوهش در راستای توسعه تاکید کرد و گفت: در برنامه پنجم توسعه پنج درصد بودجه کشور به تحقیق وپژوهش اختصاص یافت که درعمل نیز این امر محقق نشد و تنها 840/0 درصد یعنی کمتر از یک درصد از بودجه به این امر اختصاص یافت که پیش بینی می شود در برنامه ششم ۵/1 تا پنج  درصد  بودجه به بخش تحقیق و پژوهش اختصاص یابد.

وی تجاری سازی پژوهش را حلقه مفقوده در کشور دانست و گفت: ایجاد شرکت های دانش بنیان نیز در این راستا تشکیل شد که تعدادی از این شرکت ها به اهداف خود رسیدند ولی برخی شرکت ها موفق عمل نکردند.

مهندس گلابکش گفت: متاسفانه در حال حاضر مازاد محصولات کشاورزی باعث شده سالانه با امحای فراوان محصولات باکیفیت روبرو شویم و به دلیل اینکه سازمانی جهت بازاریابی محصولات نداریم نمی توانیم سرمایه گذار خارجی جذب کنیم .

وی افزود: کشاورزان خوزستانی در حالی که به کشت چغندر قند روی آورده اند کارخانه ای برای خرید محصول چغندر وجود ندارد و کشاورزان خوزستانی به ناچار محصول خود را به کارخانه های اصفهان و کرمانشاه می فروشند.


تاریخ: ۱۳۹۵/۰۹/۱۴
روابط عمومی شرکت نصرمیثاق اهواز