اینجا هستید :Skip Navigation Links
وسيع ترين طرح تاريخ كشاورزي كشور وسيع ترين طرح تاريخ كشاورزي كشور

الف) پتانسيلها وظرفيت هاي استان خوزستان

استان خوزستان با وسعت ۶/۴ میلیون هكتار و دشتهاي وسيع و حاصلخيز و موقعیت جغرافیایی مناسب و دسترسی به آبهای آزاد و وجود بنادر مختلف خطوط هوایی، زمینی و ریلی و شرایط سه فصل كشت برای امور کشاورزی و با توجه به استعدادها و ظرفيت هاي موجود از جمله خاک مناسب (۲/۲ میلیون هکتار اراضی قابل کشت)، آب كافي (وجود ۳۳ درصد از آبهای جاری کشور) و شرایط مناسب آب و هوایی و تابش كافي آفتاب، جایگاه استان را علاوه بر تأمین محصولات کشاورزی مورد نیاز کشور، در امر صادرات غیرنفتی نيز ممتاز نموده است.  

اين استان از نظر سطح زير كشت در محصولات زراعی آبی و دیم با ۱/۲ میلیون هکتار از ۱۲/۷ میلیون هکتار در کل کشور با ۸/۹۱ درصد رتبه اول و توليد محصولا كشاورزي با ۱۰/۹ میلیون تن نسبت به ۷۵/۴ میلیون تن در کل کشور با ۱۴/۵۷ درصد نيز رتبه اول را دارا می باشد . همچنين در استان خوزستان از مجموع حدود ۱/۲ میلیون هکتار اراضی آبخور سدها و رژیم طبیعی رودخانه ها حدود ۵۴۰ هزار هکتار دارای شبکه اصلی و حدود ۲۴۰ هزار هکتار نیز دارای شبکه فرعی می باشد که این فاصله بین احداث شبکه های اصلی و فرعی باعث گردیده سرمایه گذاری های کلان بالادستی در سدها و کانالهای انتقال و شبکه های اصلی  ۱ و۲ بدون استفاده باقی بماند؛ همين وضعيت نيز در استان ايلام متصور است.

ب) منشاء طرح:

۱. منشاء طرح احیای اراضي ۵۵۰ هزار هکتاری دشتهای خوزستان و ایلام حاصل مصوبات سفر مقام معظم رهبری در سال ۱۳۷۵به استان خوزستان مي باشد.

۲. در سفر اول هیات دولت به استان خوزستان در سال ۱۳۸۵، مصوب شد در راستاي تحقق منويات معظم له طرح احیاء و توسعه کشاورزی خوزستان اجرایی گردد.

3-در قانون بودجه سال ۱۳۸۷ در قالب ۹ طرح و تحت عنوان وزارت جهاد کشاورزی در سطحی حدود ۳۳۲هزار هکتار پادار گرديد.

4-به منظور تسریع در اجرای طرح با توجه به ظرفيت و امکانات موسسه جهاد نصر از جمله شرکت های تابعه و وابسته بر اساس تصويب نامه شماره ۲۴۷۴۰۷/ت۴۴۰۷۱ن مورخ ۸۸/۱۲/۱۲و ابلاغ معاون اول رئیس جمهور طرحهاي ۹ گانه از وزارت جهاد کشاورزی منتزع و به موسسه جهاد نصر واگذار گردید.

۵.  در قانون بودجه سال ۱۳۸۹ طي ابلاغیه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رياست جمهوری موسسه جهاد نصر به عنوان  مجری طرح احیای دشت های خوزستان و ایلام در سطح حوزه ها ي آبي طرح۵۵۰ هزار هکتاری (حدود ۵۰۰ هزار هکتار در استان خوزستان و۵۰ هزار هکتار در استان ایلام) در اراضی پایاب سدها موجود در ۵ حوضه كرخه ، دز، كارون ، مارون و زهره و خیرآباد در ذیل شبکه های اصلی احداث شده اند و یا در حال اجراء می باشند تعيين گرديد .

ج) اقدامات انجام شده :

در فاصله سال هاي ۸۷ تا ۹۲ جمعا با اعتباري معادل ۶۴۴۲/۹ ميليارد ريال در ۷۵۰۰۰ هكتار از اراضي شبكه هاي فرعي ۳و۴، زهكش هاي زير زميني و روباز و تجهيز و نوسازي اراضي انجام و تحويل بهره بردار گرديده است.

د) منابع مالي طرح :

منابع مالي از چهار بخش تشكيل مي شود :

۱-    اعتبارات مصوب طرح در قانون بودجه سنواتي كه تا پايان سال ۹۲ بالغ بر ۵۵۵۷/۷۵ ميليارد ريال بوده است و اعتبارات مصوب سال ۹۳ كه بالغ بر ۱۱۰۰ ميليارد ريال مي باشد .

۲-    از محل اعتبار اختصاص يافته به بخش كشاورزي در شوراي عالي آب در سال ۱۳۹۰ بالغ بر ۷۰۵ ميليارد ريال

۳-    فاينانس داخلي ( بانك كشاورزي ) معادل ۸۹۲ ميليارد ريال كه تا پايان سال ۹۲ معادل ۱۸۰ ميليارد ريال آن محقق گرديده است. در سال ۹۳ نيز توافق شده است معادل ۴۰۰ ميليارد ريال آن محقق گردد.

۴-    صندوق توسعه ملي ۱/۵ ميليارد دلار ( در سال ۱۳۹۳ با اعتباري معادل ۶۰۰ ميليون دلار ، سال ۱۳۹۴ با اعتباري معادل ۴۰۰ ميليون دلار و در سال ۱۳۹۵ با اعتباري معادل ۵۰۰ ميليون دلار)‌

۵-    فاينانس خارجي ۱۰/۸۸ ميليارد يوان (‌در دست پيگيري و اخذ مجوز براي مرحله اول با اعتباري معادي ۴/۷ ميليارد يوان چين)

ه) آخرين وضعيت پروژ ه ها :

* ۷۵۰۰۰ هكتار اتمام يافته

* ۲۵۰۰۰۰ هكتار در دست اجرا

* ۲۲۵۰۰۰ هكتار در دست پيگيري جهت اجرا از محل فاينانس خارجي ( چين)

و) دستاوردها، نتايج، مزیت ها، فوايد و اثرات اجرایی طرح:

۱- افزایش تولیدات کشاورزی به میزان ۹/۵ میلیون تن

۲- حفظ جایگاه و رتبه اول در سطح و تولیدات محصولات زراعی در کشور

 ۳- افزایش سطح زیر کشت محصولات آبی از حدود ۰/۸ میلیون هکتار به ۱/۳ میلیون هکتار

۴- تخصیص بهينه آب مورد نیاز کشاورزی در حوضه ها از ۱۰/۷ میلیارد متر مکعب به ۱۹/۸ میلیارد مترمکعب

۵- ایجاد قطب کشاورزی و افزايش در آمد حاصل از توليدات به ميزان ۲۱۰۰۰ميليارد ريال در هر سال

 ۶- ساماندهی و جلوگيري از مهاجرت های روستایی و کاهش حاشیه نشینی شهرها

۷- ايجاد قطب كشاورزي بزرگ منطقه و گسترش امنیت اجتماعی و تحقق توسعه پايدار در منطقه اجراي طرح

۸- صدور محصولات کشاورزی مازاد بر مصرف داخلی به کشورهای همسایه و حوزه خلیج فارس

 ۹- ایجاد فرصتهاي اشتغال به ميزان حدود ۳۰۰ هزارنفر شامل ۱۴۷ هزار اشتغال مستقیم و ۱۵۳ هزار اشتغال غیرمستقیمتاریخ: ۱۳۹۳/۱۱/۰۷
منبع : پایگاه خبری موسسه جهادنصر