اینجا هستید :Skip Navigation Links
بازدید جهانگیری از اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری احیای اراضی کشاورزی در خوزستان بازدید جهانگیری از اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری احیای اراضی کشاورزی در خوزستان

'اسحاق جهانگیری' معاون اول رییس جمهوری روز پنجشنبه در دومین روز از سفر خود به خوزستان از روند اجرایی طرح ۵۵۰هزار هکتاری اراضی کشاورزی مصوب سفر رهبر معظم انقلاب به خوزستان دیدن کرد .

به گزارش خبرگزاری ایسنا درخوزستان جهانگیری با بازدید هوایی از بخشی از این طرح توسط بالگرد در محدوده هویزه در جریان پیشرفت فیزیکی و کاری این طرح عظیم قرار گرفت .

این طرح با هدف زیرکشت بردن این اراضی در استان های خوزستان و ایلام و تحول بخشیدن به کشاورزی کشور در سفر مقام معظم رهبری در سال ۷۵به استان خوزستان به تصویب رسیده است .

رییس جمهوری در نخستین سفر استانی خود به خوزستان در دی ماه پارسال گفت: برای آماده کردن و زیر کشت بردن ۵۵۰ هزار هکتار اراضی ۱۵هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است و دولت برای تامین این اعتبار پیش بینی لازم را انجام داده است .

قرار شد از طریق صندوق توسعه ملی در طول سه سال تمام این زمین ها آماده کشت شود .

از مجموع ۵۵۰هزار هکتار طرح ۵۰۰هزار هکتار مربوط به خوزستان و ۵۰هزارهکتار دیگر متعلق به ایلام است .

مدیرعامل موسسه جهاد نصر به عنوان مجری طرح در خصوص آخرین وضعیت پیشرفت فیزیکی طرح گفت:

با توجه به اینکه اعتبارات صندوق توسعه ملی از اواخر خرداد به حساب موسسه جهاد نصر واریز شده از ابتدای امسال تاکنون تخصیص آب ۳۰۷هزار هکتار از طرف وزارت نیرو قطعی و 100 هزار هکتار از اراضی اجرا و آب مورد نیاز این بخش هم تامین شده است .

'یدالله شمایلی' افزود: این طرح در قالب اجرای شبکه های فرعی، زهکش زیر زمینی و تجهیز، نوسازی و یکپارچه سازی انجام می شود .

شمایلی گفت: بر اساس برنامه، باید تا پایان بهمن ، هر ماه کارهای اجرایی در هشت هزار هکتار از اراضی انجام شود .
معاون فنی و مهندسی موسسه جهاد نصر هم به خبرنگار ایرنا گفت:

به طور همزمان عملیات احداث شبکه های فرعی و زهکش های زیرزمینی در مناطق مورد نیاز و عملیات تجهیز و نوسازی در قالب ۷۰پروژه اجرایی اجرا شده است .
'عبدالمجید کریمی' افزود: در این پروژه ها تا زمان حاضر 2600 دستگاه انواع ماشین آلات سبک، نیمه سنگین و سنگین به کار گرفته شده است و  6۵۵۰ نفر نیروی انسانی هم تاکنون در این پروژه ها مشغول به کار شده اند .

معاون فنی و مهندسی موسسه جهاد نصر همچنین گفت: پیشرفت فیزیکی طرح درحال حاضر ۳۵درصد است که باید به ۴۵ درصد می رسید و این عقب افتادگی از یک سو به دلیل بارندگی بوده و از سوی دیگر از آنجایی که مناقصه ها امسال برگزار شده تجهیز کارگاه ها به طورعمده انجام نشده است .


تاریخ: ۱۳۹۳/۱۰/۱۶